AIMP dla cyfrowych kopii z rowka winylu

Informacje o projekcie AIMP
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

64 bitowy program dla zgrania winyli ze studyjnym standardem

Post autor: BienSoundPC »

Obrazek
Bezpłatny GoldWave to rozbudowane, a jednocześnie proste narzędzie do edycji dźwięku.https://www.goldwave.com/

Wikipedia w j.pol. nie rozpieszcza z informacją na jego temat. Wstawiono bardzo ogólną informację. Natomiast w języku Szekspira jest dość obszernie i już na wstępie bardzo konkretnie podano https://en.wikipedia.org/wiki/GoldWave
GoldWave is a commercial digital audio editing software product developed by GoldWave Inc, first released to the public in April 1993.
W witrynie producenta podana jest cena 19 dolarów, ale jednocześnie udostępniony jest do testów, co pozwala bez problemu zgrać winyl ze studyjnym standardem 48 kHz.

Obrazek

Wygląd tego kanadyjskiego programu z domyślnym ustawieniem nie wzbudzi chyba zaufania u wielu osób. To najsłabsza strona GoldWave. Niedoświadczonemu użytkownikowi trudno jest dobrać sobie wygląd, który zapewni psychiczny komfort pracy.

Obrazek

Muzykę z winylu można zgrać z pomocą tradycyjnego wzmacniacza z analogową korekcją RIAA. Warto jednak skorzystać z potencjału GoldWave i najpierw zgrać z dobrej klasy wzmacniaczem mikrofonowym, a następnie "przefiltrować" zgodnie ze standardem RIAA.

Obrazek

Podczas edycji zgranego liniowo sygnału wystarczy wybrać w menu "Efect", a z niego "Filter" i później "Equalizer", by w pojawiającym się okienku dialogowym wybrać gotowe ustawienie RIAA i zatwierdzić rozpoczęcie procesu. Precyzja z jaką zostanie wykonane "dekodowanie" zależy od jakości cyfrowego zapisu. W GoldWave można ustawić jakość przetwarzania A/D podczas zgrywania.

Obrazek

Wciśnięcie F11 w GoldWave otwiera okno dialogowe "Control Properties". Tu po otwarciu zakładki "Device" można w bloku "Record" wybrać stosowne parametry. Korzystając z funkcji "Test" można je precyzyjnie dopasować, ale ustawienie "Shared" zapewnia zazwyczaj optymalne możliwości. Najbardziej stabilny proces przetwarzania A/D zapewnia zapis nagrania z takimi samymi parametrami. Bardziej precyzyjną pracę z korektą RIAA może zapewnić zapis z wyższymi parametrami, ale te niuanse są już trudne do usłyszenia. W ustawieniach widać na obrazku, że wybrany został domyślny mikrofon i chodzi o wzmacniacz w PC, który nie zapewnia dobrej jakości dla liniowego nagrywania z winyli.

Lepsze wzmacniacze mikrofonowe są w magnetofonach kasetowych z najwyższej półki,

Przydatność kaset ewidentnie teraz zmalała, ale z wejścia mikrofonowego w dobrej klasy decku można nadal skorzystać. Problemem może być jedynie, że najczęściej wymaga to jeszcze zmiany na kablu z gramofonu dwóch wtyków chinch na dwa mono jack 1/4 cala. Podłączenie PC z magnetofonem wymaga już tylko standardowego kabelka z jednym stereo jack 1/8 cala na 2 x chinch.

Obrazek

Tak było z np z Sony EL-7, który na większe kasety, gdzie taśma przesuwa się dwukrotnie szybciej i jest szersza, jak w domowych magnetofonach szpulowych. Jest tu także dobrej klasy wzmacniacz mikrofonowy i na dodatek można optymalnie skalibrować sygnał do cyfrowego zapisu na twardy dysk. Konstrukcja jest również wyjątkowo przyjazna dla zamiany miejscami wejść mikrofonowych i liniowych. Praktyczniejsze stało się przez to korzystanie z wejść mikrofonowych przez gniazda chinch z tyłu. W efekcie tego na froncie w gnieździe jack są liniowe. Wyjścia pozostały niezmienione i słuchawkowe jest oryginalnie na froncie. Pozwala to podczas zgrywania winyli korzystać z dobrej klasy słuchawek, które zostają rzetelnie wysterowane.
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

ADC z profesjonalnym wzmacniaczem mikrofonowym

Post autor: BienSoundPC »

Pomaga zgrać bez korekcji RIAA muzykę zapisaną w rowku płyty.

Obrazek

Jednoczesne korzystanie z komputera osobistego i gramofonu, by zgrać muzykę z płyt winylowych wymaga nieco więcej koncentracji. Niezależny interfejs audio może być tu pomocny. Ważne jest, by miał 2 wejścia mikrofonowe dobrej klasy. Wskaźnikiem może być zasilanie phantom 48 V, które nie jest potrzebne przy zgrywaniu płyt, ale stosowane dla mikrofonów lepszej klasy, a to określa dla jakiej jakości producent oferuje dane urządzenie.

Obrazek

NATIVE INSTRUMENTS KOMPLETE AUDIO 2 w promocyjnej cenie 487 zł https://sound.pl/pl/p/Native-Instrument ... udio/1181
Interfejs oparty jest o nowe przetworniki i oferują doskonałą jakość 192 kHz/24 bit przy zachowaniu bardzo atrakcyjnej ceny. Komplete Audio 2 wyposażony jest w dwa wejścia combi-XLR/jack i doskonale sprawdzi się w produkcji muzycznej i rejestracji wysokiej jakości nagrań stereo.
Z tym urządzeniem warto jest zgrać muzykę z próbkowaniem 16 bit przy częstotliwości 192 kHz i zapisać w całkowicie bezstratnym formacie wav, by nagranie z tak wysoką rozdzielczością poddać cyfrowej korekcji RIAA, a po tym zapisać już zgodnie z indywidualnymi preferencjami dla użytkowania.

Obrazek

AIMP radzi sobie świetnie z odtwarzaniem muzyki z różnych formatów, ale najbardziej wymagający mogą się delektować wav 16/192 na Audiophile PC Music Serwer - z optymalnym oversamplingem do 32 bitów https://sites.google.com/site/audiofilpc/home

Obrazek

AIMP pozwala także skorzystać przy odtwarzaniu muzyki z nowej konfiguracji suround od Microsoft http://forum.aimp.com.pl/viewtopic.php?f=2&t=39339
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

Burmester 175 jako koncepcja dla cyfrowego kopiowania winylu

Post autor: BienSoundPC »

Modułowa oferta analogowa dla optymalnie przystosowanego gramofonu

Obrazek

Jest nieco tajemnicza i w polskojęzycznej informacji można przeczytać: https://agdlab.pl/aktualnosci/Burmester ... enta,10232
Burmester nigdy dotąd nie miał w ofercie gramofonów, lecz z okazji 40-lecia istnienia firmy postanowiono naprawić ten błąd. Powstał więc Burmester 175, sprzęt kosztujący tyle co nowy samochód.
Pierwszy trop daje informacja na Allegro https://allegro.pl/oferta/burmester-175 ... 0411295065
Po 35 latach doświadczeń w przetwarzaniu najlepszych sygnałów audio, Burmester wieńczy teraz swoją serię udanych przedwzmacniaczy gramofonowych. Rozpoznawalny jako typowy Burmester już od pierwszego wejrzenia, gramofon 175 wykorzystuje charakterystyczne elementy designu Reference Line. Zintegrowane przetwarzanie sygnału z przedwzmacniacza gramofonowego Burmester 100 przetwarza delikatne sygnały gramofonowe na najwyższym poziomie. Burmester 175 jest dostarczany jako zestaw typu plug-and-play z 9-calowym ramieniem z przegubem Cardana i rurą węglowo-aluminiową. Tym krokiem producent uzupełnia portfolio dla fanów analogowego brzmienia.
Obrazek
Zdjęcie na stronie producenta niewiele jednak podpowiada https://www.burmester.de/en/Turntable/175

Jaśniejsze przesłanie jest w publikacji brytyjskiej https://www.burmester.de/media/89/a3/ce ... er-lr2.pdf
The 175 is designed as a turnkey table, which Burmester calls an “active” turntable, which means it has a built-in phono stage. At the outset, in early prototype form, that inserted phono stage was a Model 100. The one in the production model is more of a distillation of what’s best on a Model 100 for the typical user. This means the very small signals from the pick-up to be gently amplified after the shortest possible path. We’re talking a little less than 30cm from cartridge tag to phono stage. This phono stage contains all ‘the good bits’ from the Model 100 (i.e., almost everything except the on-board MM phono circuit, A-D converter, and the VU meter) and these have been optimised for use inside the 175 and allow external voltage values at a superior level. If you decide to move away from the supplied cartridge, the phono stage is designed for moving coil only and is adjustable for load (this is one of the few immediately visible changes to the production model from the prototype shown at Munich ‘17 – the phono stage controls were on the front panel and arenow moved to the rear of the deck).
Mówiąc najkrócej ta koncepcja zapewnia minimum przekłamań sygnału w drodze z wkładki gramofonowej do przetwornika analogowo cyfrowego.

Specyfikacja przedwzmacniacza jest imponująca

Frequency Respone(+0.2dB/ -3dB) 16 Hz – 102 kHz
Output Noise Level -71 dBV (unweighted 22.4 kHz)
Input Impedance (adjustable) 4.7 kΩ, 1.0 kΩ, 470 Ω, 330 Ω, 220 Ω, 100 Ω
THD at 1kHz/ 0.5mV 0.0018 %
Gain at 1kHz 70 dB

Wyprowadzenie z niego sygnału symetrycznie pozwala optymalnie wykorzystać potencjał najbardziej profesjonalnych przetworników analogowo- cyfrowych.

Obrazek

Producent oferuje do tego napęd 4 silnikowy i bardzo wiele zaawansowanych rozwiązań, ale to już inny trop
Obrazek
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

ADC na USB-C i kopie bez korekcji RIAA

Post autor: BienSoundPC »

Obrazek

Pojawiają się nowe urządzenia, by zapisać cyfrowe kopie nagrań z winylu bez korzystania z analogowej korekcji RIAA

Takie urządzenia dla USB są od lat w ofertach sklepów muzycznych i teoretycznie wystarczają, bo wolniejsza transmisja z ADC do zapisu na dysk PC nie jest istotnym utrudnieniem. Takim urządzeniem jest np wspomniany we wcześniejszym poście NATIVE INSTRUMENTS KOMPLETE AUDIO 2 http://forum.aimp.com.pl/viewtopic.php? ... 975#p45786

Obrazek

Złącze USB-C zapewnia jednak nowe możliwości zasilania takiego urządzenia. Tradycyjne USB miało ograniczenia w tym zakresie. Rozwiązaniem był dodatkowy zasilacz, co mogło stwarzać problemy przy podłączeniach z innymi urządzeniami. Urządzenia z tradycyjnym USB maja również starsze procesory, które są mniej wydajne. Te konstrukcje od dawna nie były rozwijane. Nowy standard EU z USB-C spowoduje, że na rynku RTV będzie wiele zmian. http://forum.aimp.com.pl/viewtopic.php? ... 968#p45968

Obrazek

Złącze USB-C nabiera nowego znaczenia w związku z decyzją EU https://edition.cnn.com/2022/06/07/tech ... index.html

Obrazek

Europejski standard może mieć pozytywny wpływ na stabilizację w temacie USB i Thunderbolt. Na rynku mogą się przez to pojawić nowe oferty atrakcyjnego sprzętu w bardzo przystępnej cenie, gdy będzie bez drogiego oprogramowania do produkcji muzycznej.
Obrazek
Natomiast 4 kanałowy sprzęt z oferty sklepów muzycznych ma już duży potencjał, by stworzyć bardziej zaawansowane kopie cyfrowe z nagrań kwadrofonicznych. Będą one mogły zapewnić wysoką jakość odtwarzania z nich muzyki.

Obrazek

Bardzo pomocny dla stworzenia zaawansowanych kopii cyfrowych ze stereofonicznych i kwadrofonicznych nagrań z winylu jest np program GoldWave http://forum.aimp.com.pl/viewtopic.php? ... 975#p45513
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

2 alternatywy do wyboru w niskiej cenie

Post autor: BienSoundPC »

To urządzenie jest za 160 zł https://wamataudio.pl/przedwzmacniacze/ ... 42607.html

Obrazek

Posiada tradycyjny wzmacniacz z korekcją RIAA oraz mikrofonowy.

Obrazek

Ten drugi pozwala zgrać muzykę z płyty dla odtwarzania z cyfrową korekcją RIAA

Obrazek

To wejście mikrofonowe dobrze sprawi się dla wkładek MC z wyższym sygnałem, jak np Ortofon MC 20 Superhttps://hi-fi.com.pl/testy/gramofony/18 ... %C4%85%29.
Obrazek
Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec. - 0,25 mV
Channel balance at 1 kHz - < 1,0 dB
Channel separation at 1 kHz - > 25 dB
Channel separation at 15 kHz - > 15 dB
Frequency range at - 3dB - 20-25.000 Hz
Frequency response - 20-20.000 Hz ± 2 dB
Tracking ability at 315Hz at recommended tracking force - > 80 µm
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

AudioVidwoShow 2022 i wiedza o winylu

Post autor: BienSoundPC »

Prawidłowe ustawianie gramofonów analogowych.

To umierająca sztuka wg głównego gościa dyskusji zorganizowanej w Hotelu Radisson Blu Sobieski, sala Wilanów 2
Obrazek
Michael Fremer - tajemnice analogu https://audioshow.pl/pl/wystawa/seminar ... e_analogu_

Obrazek
Dla miłośników czarnej płyty nie lada gratką będzie wizyta Michaela Fremera - dziennikarza amerykańskiego miesięcznika The Absolute Sounds i światowej sławy specjalisty od gramofonów analogowych. Michael Fremer poprowadzi wykłady dotyczące ginącej już sztuki prawidłowego ustawiania gramofonów analogowych.
W 2012 roku wywiad z nim przeprowadził redaktor naczelny polskiego czasopisma https://highfidelity.pl/@main-1182&lang=Obrazek
Michael Fremer jest redaktorem amerykańskiego magazynu „Stereophile”, uznawanego powszechnie za jedno z najważniejszych obecnie pism audio. Powstałe w 1962 roku (Vol.1 No.1, Issue No.1, magazynu “The Stereophile” został opublikowany przez J. Gordona Holta w Wallingford w Pennsylvanii) obchodzi w tym roku 50-rocznicę powstania. A Michael Fremer jest jednym z jego filarów. Vinyl Man, guru analogu, magik – różnie się go określa. Nie wszyscy są mu przychylni, ma też jawnych wrogów.
Jego wypowiedzi o wiele częściej pojawia się na łamach angieskojęzycznych mediów

Obrazek
If anyone has the answers, or has a good shot at cracking the code, it’s AnalogPlanet’s Michael Fremer. Michael is a life-long love of vinyl and audiophiles. https://vwmusicrocks.com/an-interview-w ... logplanet/

Obrazek
Eminent Audio Reviewer Michael Fremer Returns to The Absolute Sound https://www.theabsolutesound.com/articl ... ute-sound/

Obrazek
Michael Fremer | Oct 11, 2022 | First Published: Aug 1, 2017
Obrazek
Analog Corner #264: Ortofon Windfeld Ti Cartridge https://www.stereophile.com/content/ana ... -cartridge

Obrazek
An exclusive interview with Michael Fremer. Read on why vinyl and analog never left the homes of some music lovers etc. https://www.monoandstereo.com/2013/06/e ... remer.html
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

699 PLN za Ortofon dla mono

Post autor: BienSoundPC »

Obrazek

Wkładka Ortofon 2M 78. Ortofon HiFi. True Mono with Spherical diamond.

Taki nagłówek jest na stronie internetowej, gdzie oferowana jest ta wkładka i w jej opisie można przeczytać m.in.: https://www.fryderykdanielczykstore.com ... l-diamond/
– udoskonalony napęd zapewniający wysoki poziom precyzyji dźwięku
– zakończona sferycznym diamentem igła, świetna do odtwarzania płyt szelakowych 78 rpm
– korpus wkładki wykonany z Hopelex, przyjaznego dla środowiska materiału, który zapewnia wysoką sztywność przy jednoczesnym eliminowaniu niepożądanych rezonansów.
– skutecznie eliminuje potrzebę posiadania sprzętu mono, umożliwiając odtwarzanie mono na dowolnym systemie odtwarzania stereo.

2M 78 to prawdziwa wkładka mono do odtwarzania płyt winylowych mono.
Jest również prezentacja producenta i rozpoczyna się:
Dwaj duńscy inżynierowie – Axel Petersen i Arnold Poulsen – rozpoczęli eksperymenty, aby zsynchronizować dźwięk ze zdjęciami na filmie, a w październiku 1918 r. założyli Electric Phono Film Company. Po 5 latach pierwszy film dźwiękowy nagrany w pomieszczeniu został pokazany w Palace Theatre w Kopenhadze. A nazwa, System Petersen and Poulsen którą później znano na całym świecie, po raz pierwszy pojawiła się na pasku filmowym.

Podczas II wojny światowej firma opracowała w tajemnicy nowy system głowicy tnącej dla przemysłu gramofonowego. Było to rewolucyjne rozwiązanie, ponieważ poziom rejestracji drgań został podniesiony z 5 kHz do 14 kHz. Żaden istniejący system przetworników nie był jednak w stanie odtworzyć tak wysokiej jakości dźwięku. W 1946 r. przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Fono Film Industry A / S, a w 1947 r. założono Ortofon A / S jako spółkę handlową pod parasolem Fono Film Industry A / S. Nazwa Ortofon, która pochodzi od greckich słów „orto” („poprawny”) i „fon” („dźwięk”) została jednocześnie zarejestrowana jako znak towarowy. W 1948 r. został opracowany, a następnie opatentowany w wielu krajach pionierski przetwornik monofoniczny wraz z ramieniem Ortofon, który umożliwiał odtwarzanie najwyższej jakości dźwięku .
Właściciel sklepu przedstawia także siebie: https://www.fryderykdanielczykstore.com ... anielczyk/
10 lat temu zacząłem kupować i rewitalizować głośniki, amplitunery i gramofony, o których w latach 80 tylko marzyłem. Sytuacja zaczęła się jednak komplikować, gdy okazało się, że sprzęt audio i meble przestały mieścić się w mieszkaniu. Zrozumiałem wtedy, że muszę podzielić się moimi ukochanymi rzeczami z innymi.
Artykuł na jego temat opublikowała również TVN: https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/re ... ja-6767527

Ta wkładka za 699 zł z całą pewnością elegancko wygląda w gramofonie wyłącznie do odtwarzania płyt na 78 obrotów, ale czy to optymalny wybór dla melomana?

Zgrywanie muzyki jest bardziej praktycznie z wkładką Ortofon z serii OM

Obrazek

Na zdjęciu widać ją w gramofonie Dual 5000. Można w prosty sposób zmienić w niej igłę i dla stereofonicznego winylu używać tej z zaawansowany szlifem diamentu, a dla płyt szalkowych z najbardziej prostym. Ten temat był szerzej poruszony w poście z 29 maja 2021 >>>viewtopic.php?p=45453#p45453

ObrazekObrazek

Igła OM dla płyt szalakowych kosztuje w 2023 roku ok 300 zł, a z najbardziej zaawansowanym szlifem ponad 2 tys. Internetowe oferty z igłami dla flagowego OM nie zawsze są jednak z tak zaawansowanym szlifem jak ma oryginał. Pomoce są wówczas dane techniczne, by właściwie zidentyfikować ofertę z igłą. Na początku OM 40 miał szlif Van den Hul (r/R 5/70 µm), a później Fritz Gyger (r/R 5/70 µm). Zawsze powinna być do tego deklaracja "Nude". Taka jest także dla tańszego OM 30, gdzie jest szlif Ortofon Fine Line (r/R 8/40 µm). Jest również ze szlifem eliptycznym (r/R 8/18 µm) dla jeszcze tańszego OM 20. Natomiast brak "Nude" wskazuje, że igła jest co najwyżej dla wersji ekonomicznej OM 10.

Obrazek

Inaczej sprawa wygląda jeżeli winyl stereofoniczny ma być odtwarzany z wkładką Moving Coil - np widoczna na zdjęciu powyżej Ortofon MC 20 Super z Nude Van den Hul (r/R 5/70 µm)https://www.ortofon.com/mc-super-series-p-637-n-4873

Obrazek

Wówczas tylko dla płyt mono można w dodatkowej "główce" Dual mieć zamontowaną wkładkę Ortofon 2M 78

Obrazek

Wkładki OM i 2M sa typu Moving Magnet i w tym temacie jest post z 26 maja 2021 >>> viewtopic.php?p=45450#p45450

Temat Moving Coil poruszony został natomiast w poście z 28 maja 2022 >>>viewtopic.php?p=45446#p45446

Obrazek

MC potrzebuje dodatkowego przedwzmacniacza, a temat korzystania z 2 typów wkładek poruszony jest szerzej w poście z 23 maja 2022 >>> viewtopic.php?p=45446#p45446

Obrazek

W tradycyjnych gramofonach są standardowe gniazda dla "główicy" z wkładką i Ortofon oferuje tu kompleksowe rozwiązania

Obrazek

Na potrzeby płyt szalakowych kosztuje we wspomnianym na wstępie sklepie 999 zł https://www.fryderykdanielczykstore.com ... l-diamond/

Obrazek

Natomiast z najlepszym szlifem diamentu (Shibata- r/R 6/50 µm) dla stereofonicznych LP kosztuje 3399 zł https://www.fryderykdanielczykstore.com ... a-diamond/

Oferty z szlifem Shibata są szeroko dostępne z opisem w j.pol., ale nie wyjaśniają o co chodzi, a w j.ang. informacja nie jest także obszerna
The Shibata-designed stylus offers a greater contact surface with the groove, which in turn means less pressure over the vinyl surface and thus less wear. A positive side effect is that the greater contact surface also means the stylus will read sections of the vinyl that were not touched (or "worn") by the common spherical stylus.
The greatest inheritance of 4ch record is that Shibata stylus. The tip configuration is as shown. Shibata stylus was designed to make a line contact. Contact area with sound groove expanded. Even if contact area expanded, the frictional coefficient was reduced due to the line touching and able to pull the signal of minimum amplitude. It could trace to wide band range possible with less distortion. Namely, it attributed to the life of record longer along with stylus.
Obrazek

Wkładki Ortofon Moving Magnet najnowszej generacji są z konkretnym kolorem, co ogranicza ryzyko błędnego zakupu igły.

Obrazek

Szara dla 78 kosztuje 99 Euro https://www.ortofon.com/stylus-2m-78-p-395-n-3384
Czarna z Shibata r/R 6/50 µm jest za 499 Euro https://www.ortofon.com/stylus-2m-black-p-393-n-3384

Obrazek

Ortofon oferuje dla standardowego gniazda także wkładki Concorde, gdzie pasują igły OM

Obrazek

Kultowym stał się model z igłą PRO, stworzony dla DJ - 4 scratch & back-cueing i teraz oferta w tym zakresie jest przebogata. https://www.ortofon.com/dj/

Obrazek

Najbardziej unikalne rozwiązanie z Concorde było dla legendarnego ramienia SME 30H https://www.ortofon.com/sme-30h-p-875-n-4873

Obrazek

Było również bardzo zaawansowane rozwiązanie z Moving Coil https://www.ortofon.com/mc-100-200-p-638
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

4 BienSound PC & EAC - blog

Post autor: BienSoundPC »

Obrazek

Wandal znów grasuje tu na forum !!!

To szaleństwo widać w poście powyżej i powielone jest we wszystkich istniejących tutaj na forum wątkach. Nie wiadomo co będzie dalej sabotował. Jest to wspópracownik poczytnego serwisu, gdzie kreuje statystyki odwiedzin i ma do tego wypracowane prymitywne techniki, które bazują na notorycznej dezinformacji czytelników.

Nie zaszkodzi w związku z tym podać bezpieczny link bezpośredni blogu:
BienSound PC & EAC https://4biensoundpc.blogspot.com

Tutaj w polskojeczycznym serwisie referencynego dla BienSpound PC programu do otwrzarania muzyki jest post pt "AIMP w sugestiach zamieszczonych na forum w nowinkach", gdzie są stosowne linki do wcześniejszych wpisów w niniejszym dziale viewtopic.php?p=45700#p45700

Tu na forum są także wątki w dziale pytań i sugestii:

Obrazek

AIMP wart koaksjanego przetwornika elekto-akustycznego
https://www.forum.aimp.com.pl/viewtopic.php?t=39695

Obrazek

AIMP z WASAPI to referencyjny program dla BienSound PChttps://www.forum.aimp.com.pl/viewtopic.php?t=39594

Obrazek

AIMP and Sound HD with the new surround in Windows https://www.forum.aimp.com.pl/viewtopic.php?t=39453
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

Audio Pro z wi-fi dla winylu

Post autor: BienSoundPC »

w poście powyżej wandal zaćwierkał na miarę swoich możliwości i powiela te bazgroły w każdym wątku na forum

W temacie winylu są oczywiście ciekawsze rzeczy

Obrazek

Szwedzki Audio Pro z hasłem RESTREAM YOUR OLD VINYLS oferuje w tradycyjnej ofercie RTV urządzenie dla bezprzewodowego podłączenia głośników i korzystania z własnych płyt.https://www.audiopro.com/en/product/link-2/

Obrazek
Może to być np. odtwarzacz CD lub odtwarzacz płyt winylowych. W wypadku tego drugiego urządzenia niezbędne jest wykorzystanie zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego lub gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem https://www.tophifi.pl/stereo/odtwarzac ... gI4IvD_BwE
Obrazek

Ciekawszą ofertą bezprzewodową u nich są zgrabne Audio Pro a 10 z wi-fi https://www.tophifi.pl/multiroom/audio- ... o-a10.html
Naszym stałym widzom szwedzka marka Audio Pro powinna być już dobrze znana. Tworzą sprzęt audio o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, a także oferujący szerokie możliwości interakcji z muzyką. Szwedzi poszli za ciosem prezentując pod koniec zeszłego roku nowy produkt, który ma szansę idealnie wpasować się w potrzeby dzisiejszego słuchacza. W dzisiejszym materiale zaprezentujemy głośnik bezprzewodowy Audio Pro G10 z systemami Chromecast oraz AirPlay 2.
Obrazek

Nie zaszkodzi jednak zwrócić uwagę na to co zostało poruszone w blogowym wpisie pt AudioVideo celnie o Yamaha NX-N500 z DSD 5,6 MHz i PCM 384/32 https://4biensoundpc.blogspot.com/2022/ ... -n500.html

Obrazek

Uzupełnieniem informacji jest wspis pt 384 kHz w ofercie RTV bywa wiarygodne nieco inaczej https://4biensoundpc.blogspot.com/2022/ ... godne.html
BienSoundPC
Specjalista
Posty: 457
Rejestracja: 18 lis 2019, 12:34

Audio cyfrowo z zapisu na winylu i szalaku

Post autor: BienSoundPC »

Nowy odtwarzacz dla każdego rodzaju płyt analogowych

Temta jest szerzej poruszony na blogu https://4biensoundpc.blogspot.com/2023/ ... ylu-i.html

Obrazek

Ciekawą recenzję produktu kosztującego 2299 zł z wkładką Ortofon 2M Red opublikował Michał Sommerfeld, gdzie zwraca uwagę https://www.infoaudio.pl/test/2004,dual ... ie-analoga
W mojej karierze sprzedawcy Hi-Fi wielokrotnie widziałem panikę w oczach kiedy zaczynałem tłumaczyć jak działa gramofon i niewątpliwą ulgę, gdy kwitowałem to: „ale ten gramofon ma wszystko co jest potrzebne”. Z tego względu CS418 bardzo mnie ucieszył, ponieważ jedyne czego potrzebujemy, żeby cieszyć się winylem, są właśnie płyty.
Jest także obszerna recenzja Tomasza Karasińskiego w innym serwisie i tam można przeczytać https://www.stereolife.pl/archiwum/test ... ual-cs-418
Nikogo nie dziwi fakt, że vintage'owe gramofony Duala są dziś całkiem poszukiwanym towarem. Choć w sklepach specjalizujących się w takim sprzęcie i na internetowych aukcjach nie są one jakąś wielką rzadkością, to ich ceny już nie spadają, a nawet jeśli przyjdzie nam zapłacić 1499 albo 1999 zł, to wciąż tyle samo, ile kosztują nowe, ale bardzo skromne gramofony. Jeszcze do niedawna myślelibyśmy wyłącznie w ten sposób, bo nowego Duala nie można było kupić. Kilka dni temu to się zmieniło. Firma przypomniała nam o swoim istnieniu, wypuszczając na rynek dwa blisko spokrewnione modele, CS 418 i CS 518. Oba na wskroś klasyczne, ale bogato wyposażone. Oba są manualne, z tym że pierwszy otrzymał wbudowany przedwzmacniacz korekcyjny, napęd paskowy, łatwe w obsłudze ramię i wkładkę Ortofon 2M Red, a w drugim dodatkowo zamontowano ramię z bardziej zaawansowanym technicznie zawieszeniem. Spodziewałem się, że Dual policzy sobie za nie jak za zboże, ale i tu spotkało mnie zaskoczenie. CS 418 kosztuje 2299 zł, a CS 518 - 2999 zł. Dwa tysiące z kawałkiem za nowiutkiego Duala? Musiałem się temu przyjrzeć, dlatego jeszcze przed oficjalną premierą do naszej redakcji zawitał tańszy model CS 418.

Obrazek

Dual CS 518 wart swojej ceny https://hifi.dual.de/wp-content/uploads ... 1280-1.jpg
Dla prawdziwych entuzjastów winylu, CS 518 jest wyposażony w podwójny kardanowy układ tonu wykorzystujący łożyska kulkowe dla zapewnienia optymalnej precyzji.
Powyższe wyjaśnienie marketingowe producenta może być jednak niewystarczająco przekonujące, że warto jest zainwestować dodatkowe 500 zł w lepsze ramię gramofonowe, wiec nie zaszkodzi przypomnieć, że jego funkcją jest podtrzymywanie zamocowanej w nim wkładki gramofonowej i prowadzenie jej po płycie od zewnętrznej krawędzi do środka. Wkładka decyduje co zostanie wydobyte z płyty i nie robi tego precyzyjnie, jeżeli w jej prowadzeniu są nawet drobne zakłócenia.

Obrazek

Najbardziej zaawansowae rozwiązanie Dual ma w modelu Primus Maximus. To limitowany do 100 szt model referencyjny z ręcznym wykonaniem na zamówienie w Niemczech. https://www.dualpolska.pl/primus-maximus

Obrazek

Ewolucja z czysto mechanicznego odtwarzania nagrań z muzyką na wspieranie elektrycznie była wiek temu, a teraz jest z analogu na cyfrę i ponownie Dual ma tu ciekawą ofertę.

Cena wpomnianych powyżej gramofonów Dual wskazuje, że jest to oferta dla fanów ortodoksyjnego odtwarzania płyt winylowych. Potrzebujący zachować oryginalną wierność z odtwarzaniem płyt szalakowych mogą natomist uznać to za kompromis. Warto w związaku z tym zazanczyć, że pierwszym krokiem w ewolucjidla płyt szalakowych był silnik elektryczny zamiast układu mechanicznego z korbką. Zapewniało to lepsze odtwarzanie muzyki w domu. Podwójny mechanizm pozwalał odtwarzać ją także na łonie natury, co już wówczas było popularne. Teraz można wiernie zgrać płyty winylowe i szalakowe na twardy dysk, a z zapisaną z nich muzykę w plikach swobodnie sobie odtwarzać w dowolnym miejscu. Serwisy strumieniowe oferują także stosowne nagrania, ale ich jakość pozostawia często zbyt wiele do życzenia. Technologia cyfrowa ma wiele korzyści dla optymalnego odtwarzania muyzki z nagrań i dotyczy to również tych, które powstały analogowo.

Obrazek

W cenie ok 2000 zł był Dual DT 500 USB z całkiem dobrym ramieniem i w nim wkładka AudioTechnica. Ma wbudowany przedwzmacniacz analogowy dla korekcji RIAA oraz przetwornik analogowo cyfrowy z wyjściem USB. Pozwala to zrobić prostą archiwizację muzyki z płyt winylowych.
  • Przetwornik A/C nie ma jednak dobrej jakości, ale jest możliwość korzystania z sygnały analogowego, który został już skorygowany wg standardu RIAA i przetworzyć go w PC na cyfrowy.
  • Przedwzmaczniacz można wyłączyć, by korektę RIAA zrobić cyfrowo w PC
  • Wkładkę można także wymienić na znacznie lepszą, ale wówczas trzeba dużej uwagi z jej właściwym zamontowaniem
  • Można zamontować nawet wkładkę MC, bo bez problemu można podłączyć tu stosowny przedwzmacniacz
Więcej w tym temacie jest tu na forum w pozostałych postach niniejszego wątku

Obrazek
Obrazek Obrazek

Temat wkładek Ortofon został szeroko poruszony w poście pt 699 PLN za Ortofon dla mono https://www.forum.aimp.com.pl/viewtopic ... 194#p46194
ODPOWIEDZ