Wyszukiwanie zaawansowane

AIMP i dowmowy serwer muzyki

W tej kategorii znajdziesz rozmowy na temat projektu Diamond Sound PC

AIMP i dowmowy serwer muzyki

Postprzez AudiofilPC » 1 kwi 2017, o 09:41

AIMP zapewnia rewelacyjną jakość odtwarzania muzyki, a do tego niezbędne są pliki z nagraniami. Najlepszą jakość zapewniają pliki wav, ale zajmują sporo miejsca na dysku. Alternatywą jest flac

Obrazek

Przy cyfrowym archiwizowaniu muzyki z płyt winylowych warto nawet w warunkach domowych korzystać z profesjonalnego standardu próbkowania 48 kHz i nie sugerować się stosowanym w CD 44,1 kHz. Różnica w rozmiarach pliku jest relatywnie niewielka i dotyczy to w takim samym stopniu zapisu w wav, flac i mp3.

Godny polecenia dla zapisu muzyki w niewielkim pliku z najlepszą możliwą jakością jest format acc, który jest np standardem przy cyfrowej emisji programów radiowych w DAB+. Teoretycznym problemem acc jest kompatablilności w tańszym sprzęcie. W praktyce nie miało to jednak większego znaczenia przy niskiej jakości odtwarzania muzyki z tanim sprzętem.

w wortalu o opragramowniu poruszyłem ostatnio szerzej te tematy we wpisie pod tytułem "Analogowe i cyfrowe Dolby to skarbnica wiedzy o odtwarzaniu i nagrywaniu muzyki, ale dla wielu to jedynie uznana marka"

@ https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC ... 80186.html
Avatar użytkownika
AudiofilPC
V.I.P
V.I.P
 
Posty: 178
Dołączył(a): 27 wrz 2012, o 12:18

Audio we FLACu czasami jest jak kicha wyborcza

Postprzez AudiofilPC » 29 sty 2018, o 11:28

Obrazek

AIMP ma świetnie dopracowane ustawienie WASAPI i lepiej od innych programów radzi sobie z odtwarzaniem nagrań z FLAC, który może być stosowany dla kolekcji w domowym serwerze muzyki. Podobnie radzi sobie z innymi bezstratnie skoprymowanymi nagraniami. Temat tych różnych formatów i przyszłości FLAC poruszyłem szerzej na blogu polskojęzycznego serwisu o oprogramowaniu>
https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/Audio-we-FLACu-czasami-jest-jak-kicha-wyborcza,85476.html

Obrazek

Poruszyłem przy tej okazji temat Spotify Hi-Fi, który bazuje na FLAC i konkurencyjny dla nich TIDAL z Meridian Lossless Packing, który stosowany jest także w Dolby TrueHD oraz DVD-Audio.

Nie wspomniałem jednak we wpisie o mp3HD, który jest istotny dla producentów sprzętu RTV, ale obecnie nie ma go nawet w polskojęzycznych hasłach Wikipedii, chociaż jest w j. ukraińskim i oczywiście angielskim. https://en.wikipedia.org/wiki/Mp3HD
Obrazek
Jest natomiast opisany w słowniku hi-fi, co jest całkowicie logiczne i można tam przeczytać m.in:

Szczególną cechą MP3HD odróżniającą to rozwiązanie od konkurentów jest kompatybilność ze zwykłymi plikami MP3. Pliki z materiałem zakodowanym w MP3HD korzystają nadal z rozszerzenia MP3. Kompatybilność jest zapewniona w ten sposób, że oprócz sygnału skompresowanego bezstratnie, w pliku zaszyta jest także ścieżka z tradycyjnym MP3 skompresowanym stratnie. Odtwarzacze niekomaptybilne z MP3HD mogą odtwarzać ścieżkę kompresowaną stratnie w zwykłym MP3, a odtwarzacze kompatybilne z MP3HD mogą odtwarzać bezstratnie skompresowany zapis lepszej jakości. http://www.hifi.pl/slownik/mp3hd.php
Avatar użytkownika
AudiofilPC
V.I.P
V.I.P
 
Posty: 178
Dołączył(a): 27 wrz 2012, o 12:18

2.1 Dolby i subwoofer Hi-Fi do odtwarzania muzyki z PC

Postprzez AudiofilPC » 20 kwi 2018, o 18:17

AIMP z możliwościami współczesnych PC w roli domowego magnetofonu przewyższa pod każdym względem archaicznych normy DIN dla hi-fi, które dawno temu przestały być gwarancją dla dobrej jakości odtwarzania muzyki. Najlepiej obrazują to wytyczne dla magnetofonu kasetowego, chociaż specom od marketingu nie przeszkadza to oczywiście sugerować, by dla lepszej jakości dźwięku kupować nowe produkcje muzyczne wydawane na kasecie.

Obrazek

AIMP nie może jeszcze tylko optymalnie wykorzystać subwoofera, jak spróbowano to z foobar i wtyczką, w której opisie można przeczytać: "Extract bass from the source signal using linear phase low-pass filter and send it to the LFE channel".

Obrazek

Niskie tony to energia, którą trzeba właściwie kontrolować, a nie generować tylko dudnienie, by gry stały się bardziej realne. Ważną rolę dla dzisiejszych możliwości odtwarzania niskich dźwięków z muzyką odegrały rozwiązania oparte na pracach nieżyjącego już profesora Czerwińskiego, które były również najsilniejszym motorem dla rozwoju dyskotek. Profesor stał się w tym zakresie legendą, chociaż jego rozwiązania były jeszcze ważniejsze dla lotnictwa, by przełamać barierę dźwięku dla amerykańskich myśliwców.

Więcej na https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC ... 87500.html
Avatar użytkownika
AudiofilPC
V.I.P
V.I.P
 
Posty: 178
Dołączył(a): 27 wrz 2012, o 12:18


Powrót do Projekt Diamond Sound PC

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron